Máte dotaz? Zeptejte se!

Kontaktní formulář

Jméno
Příjmení
Telefon
E-mail
Váš dotaz nebo zpráva
 
Zavřít

E-book ke stažení

E-mail
 
Zavřít
Menu

Zlato na úrovních dvouletého minima

Z miláčka investorů se stal zranitelný outsider. Už od konce druhého dubnového týdne jsme totiž svědky pádu ceny zlata. Nemilosrdné výprodeje způsobily prudký negativní směr cen akcií zlata i jejích těžařů. Pokles z pátku 12. dubna pod psychologických 1500 USD za trojskou unci nejprve vyvolal zájem spekulantů, pak však trh ovládly příkazy spouštějící lavinu výprodejů. Ani série pokusů analytiků o snižování cílových cen nedokázala situaci zabrzdit. Jmenovitě posouvaly německá Deutsche Bank o 12%, Goldman Sachs či švýcarská UBS. Přesvědčení o držení zlata jako jisté investice se rychle rozplynulo.

V pondělí 15. dubna se zlato začalo obchodovat na částce 1495 USD, během krátké doby ale zaznamenalo pokles o více jak 100 USD k 1401 USD/tr. unce v americkém a později pod 1400 USD/tr. unce v londýnském obchodování. Pádem až o 8 % utrpělo nejhlubší jednodenní ztrátu za více než 30 let. Dosažením částky 1356,85 dolaru za trojskou unci padl nechvalný rekord od února 2011. To znamená více jak 20% pokles o září téhož roku, kdy se cena vyšplhala na rekordních 1920 USD za unci.

V předchozích 12 letech zlato díky býčímu trhu konstantně zdražovalo. Nyní se však odpisem přes 16% pravděpodobně přesouvá do pozice medvědího trhu. Otázkou je, kdy se nynější propad zastaví a zda se obnoví opětovný růst či nikoli. Zatím jsme svědky resistence k hranici 1525 USD, při přiblížení vždy následuje pokles. Nekontrolovatelný dlouhodobý pád však nehrozí. Cena by se měla nejníže pohybovat před hranicí 1300 USD/tr. unci.

 Vývoj ceny zlata od počátku roku 2011 (USD/tr. unce):

 

 

Další hrozba se odhaluje v plánech Kypru prodat v rámci záchrany svých bank téměř všechny zlaté rezervy. I když se nejedná o žádný zásadní objem drahého kovu, rozšířily se spekulace, že by jej mohly další zasažené země eurozóny následovat. Významnou změnu na trzích by takto mohlo vyvolat Portugalsko, Španělsko, Itálie nebo Řecko.

Mezi odborníky však najdeme také zastánce pozitivních výhledů. Podle některých tomu například dopomůže dosud nenaplněná poptávka z Číny a Indie. Také poptávka drobných investorů může vést k druhé vlně růstu cen na trhu zlata.

2010-2024 © Refixace.cz. Všechna práva vyhrazena. Kontaktní informace.