Máte dotaz? Zeptejte se!

Kontaktní formulář

Jméno
Příjmení
Telefon
E-mail
Váš dotaz nebo zpráva
 
Zavřít

E-book ke stažení

E-mail
 
Zavřít
Menu

Začínají zlaté časy refinancování hypoték ??

Rok 2013 byl rokem ve znamení refinancování hypoték. Refinancováním je myšleno splacení stávající hypotéky a její nahrazení hypotékou novou, zpravidla s lepší úrokovou sazbou či její jiná úprava. V roce 2013 řešilo refixaci 100 tisíc současných klientů bank s úvěry v celkovém objemu až 100 miliard korun. Končily totiž fixace pětiletých hypoték z roku 2008, který byl co do objemu poskytnutých úvěrů velmi silný, a také tříleté fixace z nadprůměrného roku 2010. Banky tedy mezi sebou vyhlásily skrytou válku a předhánějí se v co nejlepší nabídce klientovi, což se odráží ve stále klesajících úrokových sazbách.

Co refinancování klientovi může přinést?

1) Snížení úrokové sazby – klienti chtějí úvěr refinancovat k jiné bance, jelikož mají vysokou sazbu. Není se čemu divit - průměrná úroková sazba z května roku 2008 je na úrovni 5,51 %, přičemž dnes se pohybujeme na úrovni 2,96 % - 3,08%. Při částce 2 mil. Kč a splatnosti 25 let tedy klientovi klesne měsíční splátka ze současných 12 294 Kč na 9 443 Kč měsíčně. Což je pro většinu lidí velmi příjemná úspora pro jejich rozpočet.

2) Navýšení hypotečního úvěru – většina lidí v průběhu splácení úvěru musí či chce investovat další peníze do své nemovitosti (rekonstrukce, úprava). Pokud mi nedělá problém splácet současnou výši měsíční splátky, kterou bance dnes odvádím, je možnost si do výše měsíční splátky půjčit další peníze. Pokud bych se držel předchozího příkladu: při současném úvěru ve výši 2 mil. Kč a při splátce 12 294 Kč, mohu nově bance dlužit již 2,60 mil. Kč. Splátka zůstane stejná, nicméně mám k dispozici 600 tis. Kč, které mohu pro výše uvedené účely použít.

3) Další úpravy hypotečního úvěru – po skončení fixace je též vhodné se zamyslet nad celkovým nastavením úvěru. Je možnost měnit dobu splácení (zkrátit, či naopak ji prodloužit), část úvěru bez sankcí mimořádně splatit z úspor či se zamyslet nad novou dobou fixace – předpokládám mimořádný jednorázový příjem v období 3 let? Pak asi nebude ideální volit pětiletý fix, který je ovšem pro většinu ostatních klientů velmi vhodný.

Tip na závěr

Nepřeceňujte první nabídku na refinancování od své současné banky a nebojte se administrativní zátěže. I když chápu, že je lákavé jen podepsat pár připravených dokumentů a platit dál nižší splátku, vždy se vyplatí obětovat trochu svého času a zeptat se na podmínky refinancování i u konkurence.
Banky spoléhají na naši lenost a nikdy nenabízí opravdu výhodné sazby jen tak. Až ve chvíli, kdy máte v ruce nabídku konkurence, se otevírá cesta k těm opravdu zajímavým sazbám.
Jednou z možností, jak se tomuto martyriu vyhnout a šetřit svůj čas, je obrátit se na odborníka – kontakt vpravo nahoře :)  Ten je schopen celý tento proces absolvovat za Vás a zná velmi dobře podmínky jednotlivých bank, což vede k další úspoře.

2010-2024 © Refixace.cz. Všechna práva vyhrazena. Kontaktní informace.