Máte dotaz? Zeptejte se!

Kontaktní formulář

Jméno
Příjmení
Telefon
E-mail
Váš dotaz nebo zpráva
 
Zavřít

E-book ke stažení

E-mail
 
Zavřít
Menu

Nový rok ve znamení změn

Vláda a zákonodárci přichystali do nového roku řadu změn. A mnoho z nich se týká nás všech. Ať už jde o navyšování rodičovského příspěvku, penzí, mezd, záloh na sociální a zdravotní pojištění, úprav výdajových paušálů u OSVČ, EET či daňového přiznání. Pojďme se na některé z nich podívat zblízka.

Rodičovský příspěvek se zvyšuje z dosavadních 220 tisíc na 300 tisíc Kč v případě jednoho potomka, respektive z 330 tisíc na 450 tisíc u vícerčat. I nadále platí, že čerpání příspěvku lze rozvrhnout až na čtyři roky. Tato bezesporu pozitivní zpráva má však pro některé z rodičů poněkud hořkou příchuť. Na 80 tisíc totiž nejspíš nedosáhnou ti, kteří již svých 220 tisíc vyčerpali. Týká se to přibližně pětiny rodin s dětmi mladšími čtyř let. Někteří poslanci však již avizovali, že takový krok považují za diskriminaci, a obrátí se proto na ústavní soud. Na to, jak celá věc dopadne, si tedy ještě budeme muset počkat. Rodiče o příspěvek mohou žádat na příslušném pracovišti úřadu práce, a to buď osobně, nebo elektronicky s certifikovaným elektronickým podpisem či prostřednictvím datové schránky. Pokud už rodičovský příspěvek čerpáte a týká se vás jeho navýšení, není nutné cokoli podnikat. Úřad práce cílovou částku automaticky navýší s tím, že příspěvek bude vyplácen buď ve stávající měsíční výši až do vyčerpání 300 tisíc, nebo ve změněné výši v závislosti na době, která zbývá do dovršení čtyř let věku dítěte.

Finančně si v roce 2020 polepší i důchodci. Automatická valorizace se týká všech typů důchodů – starobních, invalidních, vdovských a vdoveckých i sirotčích. Průměrný důchod stoupne o 900 Kč stejně jako vloni. Vláda tak nad rámec automatické valorizace přidala 151 Kč.

V novém roce se zvyšuje také minimální mzda, a to ze stávajících 13 350 Kč na 14 600 Kč. Minimální hodinová sazba tak nyní činí 87,30 Kč. V České republice takovou mzdu pobírá přibližně 150 tisíc lidí. Změny v minimální mzdě s sebou ovšem přinášejí řadu dalších důsledků. Musela se totiž zvýšit i tzv. zaručená mzda, garantující minimální výdělek podle jednotlivých typů pracovní činnosti v závislosti na její složitosti, namáhavosti a odpovědnosti. Těchto typů zákon rozeznává osm a nazývá je také mzdové tarify. Minimální mzda lékaře tak například dosahuje 26 500 Kč měsíčně. Změna mzdových tarifů má ale dopad i na limit tzv. nekolidujícího zaměstnání, který se týká uchazečů o práci evidovaných na úřadech práce, na výši záloh na zdravotní pojištění (u osob bez zdanitelných příjmů letos činí už 1971 Kč) či na minimální limit ročního výdělku, který je potřeba pro možnost uplatnit daňový bonus u slevy na dítě. Takový žadatel si nyní musí vydělat alespoň 87 600 Kč, zatímco v loňském roce stačilo 80 100 Kč.

Již zmíněné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění se v případě OSVČ, kteří mají podnikání jako hlavní činnost, zvyšují na 2544 Kč, respektive 2352 Kč. Pro vedlejší činnost je minimální částka u sociálního pojištění 1018 Kč, u zdravotního se nemusí platit nic. Pro OSVČ se dále navýšily výdajové paušály. Hranice příjmů, z nichž je lze odečíst, se zdvojnásobila, a rovná se tak dvěma milionům Kč. Procentní výše pro jednotlivé typy OSVČ se nijak nemění. Vyšší limit bude možné zpětně uplatnit už u příjmů z roku 2019.

V průběhu letošního roku chystá ministerstvo financí spuštění dlouho očekávaného a slibovaného „online finančního úřadu“, tedy portálu Moje daně. Podle ministerstva se bude podobat internetovému bankovnictví, usnadní komunikaci daňových poplatníků s úředníky, vyplňování a podávání daňových přiznání a nabídne přehled všech povinností. Zároveň s tím stát počítá s posunutím termínu podání daňových přiznání o měsíc a zkrácení doby pro výplatu případných přeplatků o 15 dnů.

 

Ing. Ondřej Marek

PhDr. Ladislav Zemánek

2010-2024 © Refixace.cz. Všechna práva vyhrazena. Kontaktní informace.