Máte dotaz? Zeptejte se!

Kontaktní formulář

Jméno
Příjmení
Telefon
E-mail
Váš dotaz nebo zpráva
 
Zavřít

E-book ke stažení

E-mail
 
Zavřít
Menu

News - Změna Penzijního fondu je možná jen do 28. 2. 2012

Do konce února mají klienti penzijních fondů možnost změnit svůj penzijní fond, pokud si chtějí dále spořit na důchod za současných podmínek.

Nejčastějším důvodem ke změně fondu je jeho nízký výnos v minulosti. Je třeba se ale dívat, které ukazatele a faktory budou ovlivnovat také budoucí zhodnocení. Klienta by pak měly zajímat výdaje fondu, především tzv. náklady příštích období (náklady na inzerci, reklamu či provizi za získání nových klientů).
Tyto náklady budoucích období si mohou do konce letošního roku penzijní fondy (dále jen PF) odečíst právě ze zhodnocení vkladů svých klientů a snížit tak částku připisovanou klientům. Příští rok už něco takového nebude kvůli změně zákona možné. Některé fondy se kvůli tomu mohou dokonce sloučit s jinými. V grafu níže jsou uvedeny částky těchto nákladů budoucích období u jednotlivých PF. Absolutní číslo nemá až takovou vypovídací hodnotu. Tuto hodnotu je potřeba dát do souvislosti s velikostí fondu. I tak jsou ale mezi fondy velké rozdíly. Pro objektivnost se pojdme podívat na dva PF, které se řadí mezi největší. Například penzijní fond AXA má poměr Nákladů příštích období a Celkových aktiv ve výši 3,8% což je relativně vysoké číslo. Například penzijní fond České Spořitelny má tento poměr ve výši 0,8% což je o poznání menší hodnota.
Pokud tedy platí výše zmíněné, že tyto náklady mají fondy možnost odečíst ještě tento rok z připisovaného zhodnocení, tak se klienti některých fondů dočkají nemilého překvapení v podobě nízkého, klidně i nulového „zhodnocení“.
Je vidět, které fondy pro získávání klientů zvolili až moc agresivní akviziční strategii, za kterou, ale nezaplatí nikdo jiný než klienti daného fondu. V případě kdy penzijní fondy promítnou tyto náklady plně do připsaného zhodnocení, tak může být rozdíl i v případě stejně dobré investiční strategie daných PF až několik procent. Konkrétně u dvou výše zmíněných fondů, může jeden fond připsat zhodnocení ve výši 0,50%  a druhý fond 3,50% p.a.
To už je podstatný rozdíl. Pokud máte na účtu penzijního připojištění například částku 100.000,- kč  znamená rozdíl 3% ve zhodnocení, částku 3.000 Kč, kterou nedostanete kvůli drahé akviziční strategii daného penzijního fondu.

Češi jsou konzervativní, což se projevuje i tím, že neradi mění banku, nebo třeba penzijní fond. Kdo nicméně hodlá přejít do jiného penzijního fondu, má nejvyšší čas. Do konce února by měl s vybraným penzijním fondem nebo jeho obchodním zástupcem sepsat novou smlouvu o penzijním připojištění. Zároveň se smlouvou vyplní formulář, kterým vypoví penzijní připojištění u předchozího PF, a připojí souhlas nového fondu s převodem finančních prostředků.  Změnit fond můžete i třeba v březnu, nebo později. Pak je ovšem třeba nejprve opustit starý fond (vypovědět smlouvu, kdy můžete přijít o státní příspěvek) a následně – nejdéle do konce listopadu – uzavřít smlouvu s novým fondem, kde ale začínáte spořit od nuly.

Dnešní smlouvy o penzijním připojištění budou podle stávajících podmínek fungovat do konce roku 2012. Potom už nebude možné smlouvy tohoto typu nově sjednávat. Dosavadní smlouvy se zakonzervují v takzvaných transformačních fondech. Nadále na ně bude možné posílat peníze, měnit výši příspěvku, dál se z nich budou vyplácet penze.
Ze stávajících penzijních fondů vzniknou od ledna 2013 transformované fondy, které budou působit podle obdobných pravidel jako dosud. Nová legislativa také umožní, aby od roku 2013 vznikaly rizikověji zaměřené fondy s agresivnější strategií, předpokládá se ale, že většina Čechů zpočátku zůstane ve fondech, které vznikly transformací těch současných a nadále budou garantovat, že klient nebude žádný rok ve ztrátě. Mohou za to ovšem zaplatit menším výnosem. Přestoupit z původního (transformovaného) fondu do nového systému doplňkového penzijního spoření bude možné, zpátky už to však nepůjde.

Dále se od roku 2013 změní výše státního příspěvku a týkat se to bude i těch, kteří už penzijní připojištění platí i třeba deset let. Pro klienty, kteří spoří částky do 500,- Kč měsíčně, se státní příspěvek sníží. Naopak víc dostanou ti, kdo si spoří mezi 500,- kč a 1.000,- Kč korunami.

Pro ty, kdo měsíčně platí jen 100,- Kč nebo 200,- Kč, nebude příspěvek žádný. Ten začne až od platby ve výši 300 korun a bude 90 korun. Kdo bude posílat fondu tisícovku a více, dostane od státu 230 korun. Níže jsou v tabulce uvedeny jednotlivé výše státní příspěvku s ohledem na výši vkladu klienta.

Změny v připisování státní podpory od 1. 1. 2013


Poznámka: Částky v korunách, nová výše státních příspěvků se bude týkat i dosavadních smluv.

2010-2023 © Refixace.cz. Všechna práva vyhrazena. Kontaktní informace.