Máte dotaz? Zeptejte se!

Kontaktní formulář

Jméno
Příjmení
Telefon
E-mail
Váš dotaz nebo zpráva
 
Zavřít

E-book ke stažení

E-mail
 
Zavřít
Menu

News - Změna daňových úlev u hypoték

Ministr financí Miroslav Kalousek dal jasně najevo, že chce rušit daňové úlevy. Odpočet úroků z úvěrů na bydlení je jednou z nich. Nepůjde ale zřejmě o její úplné zrušení, nýbrž bude jen významně snížen limit pro uplatnění úroků z úvěru na bydlení od základu daně. Zatímco dosud může domácnost odečíst až 300 tis. Kč ročně zaplacených na úrocích z hypotéky, vláda chce limit snížit na 80.000,- Kč. Hovoří se ještě o "štědřejší" částce 100 tis. Kč.

Hrubý odhad hovoří jasně: Pokud bude limit 100 tis. Kč, při 5% úrokové sazbě lze uplatnit hypotéku s výší přes 2 mil. Kč - v případě, kdy jsou z úvěru placeny pouze úroky a jistina není splácená. To ovšem není příliš obvyklý případ. Dotýká se předhypotečních úvěrů, překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření a hypotečních úvěrů kombinovaných s rezervotvorným životním pojištěním nebo podílovými fondy.

Výslednou částku hodně ovlivní anuitní splácení a doba, po kterou úvěr je již splácen. Obojí ovšem ve prospěch výše úvěru, z něhož klient může úroky uplatnit. Čím déle již kupříkladu úvěr splácíte, tím z vyšší částky můžete úroky od základu daně plně odečíst. Samozřejmě svou roli hraje též splatnost úvěru - čím je delší, tím více se blíží charakterem hypotéce bez splácení jistiny (jistina je splácena pomaleji).

2010-2023 © Refixace.cz. Všechna práva vyhrazena. Kontaktní informace.