Máte dotaz? Zeptejte se!

Kontaktní formulář

Jméno
Příjmení
Telefon
E-mail
Váš dotaz nebo zpráva
 
Zavřít

E-book ke stažení

E-mail
 
Zavřít
Menu

Nástrahy koupě nemovitosti na hypotéku

Nákup bytu či rodinného domu patří ke klíčovým životním rozhodnutím většiny lidí. Rozhodnout se správně není jednoduché. Jak bychom měli při koupi nemovitosti postupovat? Je dobrá doba na sjednání hypotéky?

Základní podmínkou, aby koupě nemovitosti proběhla bez problémů, je dostatečné naplánování. Je důležité si ujasnit, jaké jsou naše potřeby a požadavky, nejen současné, ale také budoucí, jelikož bydlení není krátkodobá investice. Důležité je najít si nemovitost, kterou si mohu dovolit a nejen se dívat na nabídky developerů nebo realitních kanceláří, ale také jít na prohlídky konkrétních nemovitostí. To vše alespoň půl roku před samotnou realizací. Tím předejdeme unáhlenému nákupu a mnohdy i podepisování rezervačních smluv za nevýhodných podmínek.

 

Na co se zaměřit při výběru správné varianty financování?

Vhodné je porovnat několik bankovních domů a hypotečních bank. V dnešní době je nepřeberné množství informací na internetu. Nicméně porovnání sazeb na webu není vše. Většina webů, které Vám umí porovnat hypoteční banky mezi sebou, je vlastněna nebo spoluvlastněna bankovními domy, které poskytují hypotéky. Objektivita je tedy relativní. Pokud nemáte chuť nebo čas věnovat dlouhé hodiny srovnávání bank, nabízí se, obrátit se na hypotečního makléře, který má dobré reference.

 

Jaké jsou standardní sazby hypotečních úvěrů?

Z grafu vývoje průměrných úrokových sazeb hypotečních úvěrů v ČR, je zřejmé, že nikdy nebyla lepší doba na sjednání hypotéky. Průměrné sazby hypoték dlouhodobě klesají. V únoru byla průměrná sazba na úrovni 2,27% p.a. Jsou zde zahrnuty všechny sazby bez ohledu na fixaci, tedy také variabilní sazby a hypotéky, které mají různý poměr výše úvěru a hodnoty nemovitosti.

Nejnižší sazby bývají pro fixaci na 3 roky nebo 5 let. Ostatní fixace jsou možné na jakýkoliv počet let (2, 7, 10 let, apod.). Větší flexibilitu Vám dává kratší fixace. Jistotu stejné splátky samozřejmě fixace delší. Nižší fixní sazbu na úrovni 1,59% - 2,49% p.a. lze aktuálně získat, pokud máte alespoň 10 – 15 % z hodnoty nemovitosti.

zdroj: www.ihned.cz

 

Mohu koupit nemovitost bez vlastních zdrojů?

Ano, jen musíte počítat s vyšší sazbou. Sazby u tzv. stoprocentních hypoték (bez vlastních zdrojů) se pohybují od 2,34% do 4,39% p.a., ale některé banky tento typ hypotéky vůbec neposkytují. Za zmínku stojí, že Česká národní banka (ČNB) se nechala slyšet, že bude chtít regulovat (zakázat) 100% hypotéky. Pokud by tato opatření někdy v budoucnu nastala, je otázka do jaké míry to zamezí stoprocentnímu financování. Stále existuje možnost, jak zbylou část kupní ceny financovat přes úvěr ze stavebního spoření. Úvěry ze stavebního spoření se poskytují až do částky 800.000 Kč bez nutnosti zástavy nemovitosti, aniž byste měli již uzavřenou smlouvu o stavebním spoření.

 

Pozor na životní pojištění

Pokud Vám někdo tvrdí, že životní pojištění musíte k hypotéce mít (a v horším případě, že musíte sjednat nejprve právě pojištění), rychle pryč. Jedná se o prodejce pojištění a ne kompetentního člověka, který Vám dobře poradí s hypotékou. Životní pojištění některé banky vyžadují u „100% hypotéky“ nebo v jiných výjimečných případech, životní pojištění tedy není rozhodně povinné. Jediné pojištění, které banka k hypotéce vyžaduje, je pojištění nemovitosti.

Sjednání životního pojištění má vliv na konečnou sazbu a to ve výši 0,1% - 0,5%. Mezi bankami jsou velké rozdíly. Banka, která poskytuje nejvýraznější slevu, má toto pojištění nejdražší. Při hypotéce např. 2 mil. vychází u této banky cena pojištění 1.000 Kč měsíčně. U jiných hypotečních bank je nejnižší cena životního pojištění (při stejném rozsahu pojistného krytí) přibližně 320,- Kč měsíčně. Může tedy nastat situace, kdy se vyplatí využít úvěr u banky s vyšší úrokovou sazbou, protože celková nákladovost (pojistka + splátka hypotéky) může být díky nižšímu pojistnému, celkově nižší. Zveřejňování ukazatele RPSN je povinné podobně jako u spotřebitelských úvěrů a je dobré jej sledovat.

 

Přeplatím statisíce, tak si hypotéku raději nevezmu.

Ptejte se, kolik na hypotéce přeplatíte. Ale nominální číslo, které na první pohled může odradit, není vše. Reálné náklady snižuje odečet úroků z hypoték, ať už jste zaměstnanec nebo podnikatel. Zároveň hodnota peněz se v čase mění. Pokud uvažujeme dlouhodobou inflaci 2 % (za poslední rok je nižší), a sazbu hypotéky máme 2,00% p.a., tak za dobu hypotéky, ať už je splatnost 15 nebo 30 let, reálně splatíme přibližně stejnou částku jakou jsme si půjčili. Tento hrubý výpočet mohou zásadně ovlivnit faktory jako výše inflace/deflace, sazba hypotéky pro další období fixace, konkrétní spotřebitelský koš (individuální míra inflace může být jiná než oficiální číslo).

 

Mám splatit hypotéku co nejdříve nebo zvolit nižší měsíční splátku

Splatnost (délku) hypotéky lze nastavit na 5 až 40 let. Přístupy k volbě délky splatnosti jsou v zásadě dva. Buď můžete dát přednost co nejrychlejšímu splacení dluhu, pokud Vám pocitově nesedí dlužit bance peníze, nebo mít raději rezervu a zvolit delší splatnost. Případné volné zdroje lze spořit (investovat) a při výročích fixace realizovat mimořádné splátky nebo odkládat opravdu na pozdější dobu. Matematické modely vycházející z historických výsledků na finančních trzích hovoří pro druhou variantu. Ale kromě nejistoty ohledně výnosu investic v dalších letech, je také otázka, zda volné měsíční přebytky skutečně budeme zhodnocovat nebo je utrácet.

 

Netradiční typy hypoték

Běžný model hypotéky je: kupuji si nemovitost na své bydlení (případně na pronájem) a prokazuji bance příjem (ze zaměstnání nebo podnikání). V tomto případě lze dnes očekávat sazbu kolem 2,00%, jak zaznělo výše.

Na trhu je však nepřeberné množství dalších typů hypoték, např.:

- bez prokazování příjmů, kdy Vám banky půjčí až 50 – 60% hodnoty nemovitosti, aniž byste prokazovali příjem. Sazby jsou obvykle vyšší (1,84% - 4,51% p.a.)

- neúčelové hypotéky, běžné známé jako tzv. „americké“ hypotéky. Pokud máte k dispozici nemovitost do zástavy a dostatečné příjmy, můžete si půjčit prostředky na cokoliv. Sazby čekejte vyšší (3,74% až 7,59%).

- dokonce je možná i kombinace neúčelové hypotéky bez prokazování příjmu. Tento typ hypotéky ale poskytují jen čtyři banky na trhu (se sazbami 3,74% - 6,69%).

- hypotéka na koupi družstevního bytu. Všechny banky Vám řeknou, že ji umí, ale musíte dát do zástavy jinou nemovitost. Dále je několik bank, které nevyžadují jinou zástavu, ale je nutné, aby družstevní byt byl převeden nejpozději do 2 let do osobního vlastnictví.

- předhypoteční úvěr, který je většinou používán pro financování družstevního bydlení. Ale lze jej také použít v řadě developerských projektů, kde po Vás může chtít developer prostředky dříve než je byt vůbec dokončen.

- překlenovací hypotéky (pozor, nezaměňovat s překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření). Tento typ hypotéky je pro situace, kdy již nemovitost vlastníte, ale chcete koupit nemovitost větší (dražší) a nemáte vlastní zdroje.

2010-2023 © Refixace.cz. Všechna práva vyhrazena. Kontaktní informace.