Máte dotaz? Zeptejte se!

Kontaktní formulář

Jméno
Příjmení
Telefon
E-mail
Váš dotaz nebo zpráva
 
Zavřít

E-book ke stažení

E-mail
 
Zavřít
Menu

Komentář k vývoji na finančních trzích – Leden 2019

Hlavní události:

  • Vyjednávání USA a Číny o uspořádání obchodních vztahů
  • Velká Británie: parlament odmítl vyjednanou dohodu o odchodu z EU

Změny vybraných akciových indexů a komodit:

Komentář:

Po dramatických výprodejích na konci minulého roku vstoupily finanční trhy do toho letošního velmi optimisticky. Ceny akcií rosty téměř po celém světě a některé indexy přidaly i dvouciferné zisky. Příčiny růstu lze hledat v předchozích poklesech, které byly velmi tvrdé, a tak nyní vytvářejí prostor minimálně pro jejich korekci.

Z kurzotvorných zpráv bylo nejdůležitější vyjednávání mezi Spojenými Státy a Čínou o narovnání obchodních vztahů. Donald Trump usiluje především o lepší podmínky pro vývoz amerických farmářských a energetických komodit do Číny a lepší přístup amerických společností na čínský trh. Zároveň Trum požaduje, aby nedocházelo k nucenému transferu a krádežím amerických technologií. Především dovozu amerických farmářských a energetických komodit do Číny, lepší přístup amerických společností na čínský trh. Dohoda musí být uzavřena do 1. března, v opačném případě dojde k navýšení cel na čínské zboží z 10 na 25 % v celkové hodnotě 200 mld. USD. Nejdůležitější v současné chvíli je, že obě strany komunikují a snaží se najít řešení. V rámci vyjednávání Čína dokonce nabídla zvýšení importů, které by mělo probíhat v 6letém horizontu a do roku 2024 by měla Čína úplně eliminovat svůj obchodní přebytek s USA.

V Evropě se s ubývajícím časem stále více řeší Brexit, zatím ale naprosto bez výsledku. Parlament ve Velké Británii smetl vyjednanou dohodu z EU ze stolu, přesto premiérka Theresa Mayová stále zůstává ve funkci. Sněmovna také schválila návrh, který požaduje nahrazení severoirské pojistky neurčitými alternativními ujednáními. Britská premiérka právě tuto oblast vidí jako zásadní pro schválení brexitové dohody. Šéf opozičních labouristů se oproti tomu domnívá, že plánovaný odchod Británie z EU bude za každých okolností zapotřebí odložit. Británie by měla z EU vystoupit k 29. březnu a premiérka odložení termínu nechce připustit. Přesto se zdá, že chuť Britů odejít za každou cenu z EU klesá a je velmi pravděpodobné, že minimálně k prodloužení termínu dojde.


2010-2023 © Refixace.cz. Všechna práva vyhrazena. Kontaktní informace.